Zagraj z nami w MÖLKKY
Szkoła Podstawowa im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zaprasza do wspólnej zabawy, rywalizacji.
Pragniemy pokazać Wam grę, która bardzo szybko zdobywa sobie miłośników i graczy. Nas też zachwyciła, dlatego chcemy ją rozpropagować w naszej gminie i zaprosić do wspólnej rywalizacji na wiosnę.
Kręgle fińskie – nazywane MÖLKKY – to gra plenerowa, która rozwija myślenie matematyczne, koncentrację uwagi, celność, współpracę, budowanie strategii, a nade wszystko wyzwala ducha sportowej rywalizacji i daje niesamowitą frajdę grającym. Spróbujcie sami – naprawdę warto.
Kilka słów o kręglach fińskich.
Jak gramy w Mölkky?
Ustawiamy odpowiednio kręgle z liczbami. Odpowiednio, czyli w konkretnym układzie. No i tak, żeby stały dość stabilnie i same się nie przewracały. Mają się wywrócić po uderzeniu zbijaka.
Po ustawieniu kręgli w pozycji wyjściowej rzucamy w nie zbijakiem.
Stajemy ok. 3 – 4 metry od kręgli. Młodsze dzieci mogą mieć bliżej linię rzutu by wyrównać szansę. Liczymy punkty z przewróconych (przewróconych, nie poruszonych i opartych o inne) kręgli. Kręgle, które upadły ustawiamy w miejscu upadku, co za każdym rzutem zmienia „planszę” rozgrywki. Jeśli zbijemy jeden kręgiel mamy tyle punktów, ile na nim widnieje. Jeśli więcej, za każdy kręgiel jest jeden punkt. Punkty możecie zapisywać w specjalnym notesie (lub na kartce czy w aplikacji, jak Wam wygodnie).
Co jest ważne?
Mamy uzbierać 50 punktów, ale musimy uważać, by ich nie przekroczyć, bo wtedy są redukowane do 25. Jednak przy młodszych dzieciach proponuję na początku pominąć tę zasadę i niech wygrywa, kto pierwszy zbierze/ przekroczy 50 punktów. Pamiętajmy, żeby w pierwszych rozgrywkach nie stresować za bardzo maluchów, a cofnięcie się w grze (punktowe) może być dla kilkulatka mocno zniechęcające. Podobnie z zasadą trzech pustych rzutów (kiedy w nic nie trafiamy) i odpadamy z gry. Przy młodszych dzieciach na początku można wycofać ten zapis.