Średniowieczne zabawy z historią w tle…wycieczka do Zamku „Stara Baśń” w Grybowie

W poniedziałek, 18 października, uczniowie z klasy I, II i III wyruszyli na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Celem podróży do przeszłości była „Stara Baśń” w Grybowie. Zamek ten jest rekonstrukcją średniowiecznego grodu warownego, powstałego na kanwie historii najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII wieku. Pobyt na zamku pozwolił przenieść się do czasów naszych przodków i poznać lekcję średniowiecznej historii na wesoło. Nastrój Starej Baśni dodatkowo podkreślają pieczołowicie dobrane elementy wystroju, starodawne przyrządy i eksponaty.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali pradawnych legend, dowiedzieli się, co to jest rekonstrukcja budowli oraz jak wyglądały zwyczaje ludzi mieszkających w starodawnych czasach. Odwiedzili wiele zakamarków zamku, a z każdym z nich związana była magiczna historia. W trakcie zwiedzania uczniowie szukali smoków, a  przy pomocy rekwizytów i strojów wcielali się w różne postaci.
W strojach królów, giermków, rycerzy, dam dworu, z mieczami i tarczami przenieśli się
w odległe, trudne i niebezpieczne czasy. Podczas wyrabiania własnego podpłomyka poczuli się jak średniowieczny mieszkaniec grodu, który sam musi przygotować posiłek. W czasie turnieju kopistów wspaniale rywalizowali pomiędzy drużynami Dobromira i Gościrada.

Pełni wrażeń, z szerokimi uśmiechami powrócili do rzeczywistości i już nie mogą doczekać się kolejnej wycieczki…

Możesz również polubić…

Skip to content