Śmierć przychodzi cicho. Niezapowiedziana, nieproszona. Nigdy nie ma na nią odpowiedniej chwili, jest zawsze gościem nie na czas.

Z wielkim żalem 23 stycznia 2021roku żegnaliśmy swojego Wspaniałego Kapłana
i Wielkiego Człowieka, długoletniego Proboszcza Ks. Józefa Pyrka – założyciela Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa wJankowej. Przez 50 lat pełniąc swoją posługę kapłańską był wśród nas, stając się naszym duchowym powiernikiem, Ojcem, gospodarzem
i nauczycielem. Był kapłanem oddanym Bogu i parafii.  Księdzem, który wielokrotnie służył radą, ciepłym słowem i swoją pomocą. O godz. 12.00 rozpoczęły się główne uroczystości pogrzebowe ks. kanonika Józefa Pyrka. Mszy świętej przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz biskup Stanisław Salaterski w koncelebrze z blisko pięćdziesięcioma kapłanami.
 Wśród osób, które swoją obecnością pożegnały Księdza Józefa znaleźli się między:

  • Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza wraz z małżonką,
  • Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Małgorzata Molendowicz,
  • Sekretarz Gminy Bobowa Pani Zdzisława Iwaniec,
  • Dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej w Jankowej,
  • Strażacy, kolejarze,  pszczelarze, przedstawiciele kółek różańcowych,
  • przedstawiciele sąsiednich parafii i licznie zgromadzeni mieszkańcy Jankowej.

Za dar posługi kapłańskiej Księdza Kanonika i jego licznych dokonań w parafii
i dla  mieszkańców dziękowali  swojemu Proboszczowi oddani parafianie.
Słowa podziękowania w stronę zmarłego księdza skierowali również:

  • wieloletni kolega z roku, z czasów studiów w Seminarium Duchownym w Tarnowie,
  • Burmistrz Bobowej Pan Wacław Ligęza – w imieniu samorządu Miasta i Gminy Bobowa, którego zmarły kapłan był Honorowym Obywatelem,
  • proboszcz ks.Piotr Pośliński.

Z pożegnalnych przemówień wyłonił się piękny i ujmujący za serce obraz Księdza Kanonika Józefa Pyrka i jego duszpasterskiej posługi.  Takim zostanie w naszej pamięci. Niech odpoczywa w pokoju.

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko….”

Dziś dziękujemy dobremu Bogu, że 50 lat temu, na naszej drodze, tu w Jankowej  postawił tak Wspaniałego, Wyjątkowego Kapłana  i Wielkiego Człowieka – Ciebie, Czcigodny Księże Józefie. Tu znalazłeś swoje miejsce na ziemi pracując  niestrudzenie na rzecz jej rozwoju. Od tego czasu nasza jankowska społeczność zyskała tak wiele łask z daru Twojego Kapłaństwa.  
Od 1971 roku tworzyłeś Drogi Księże Józefie historię Jankowej, stając się jej chwalebną częścią. Poświęciłeś nam całe Swoje życie.  Pokochałeś nas, a my Ciebie. Staliśmy się Rodziną, którą przez pół wieku do dzisiejszego dnia tworzyliśmy. Byłeś ojcem, czułeś się za nią odpowiedzialny, aby Bogiem silną była.  Dokonałeś tak wiele, że trudno dziś sobie wyobrazić naszą miejscowość bez śladów Twoich dłoni.

Czcigodny Księże Józefie, nie sposób wymienić wszystkich Twoich dokonań
i  zasług, bo jest ich niezliczona ilość.  Dla nas, przede wszystkim największym Twoim dziełem jest zjednoczenie nas w modlitwie, wybudowanie Kościoła i założenie Parafii, dla której nie szczędziłeś zdrowia,  sił czasu aby ją rozwijać . Wraz z Twoim odejściem do domu Pana na wieczny, zasłużony odpoczynek, zamykają się karty zapisanej księgi, której jesteś współautorem, reżyserem i scenografem. Dzisiaj, z pewnością każdy z nas rozumie słowa, które niejednokrotnie powtarzał: ”Żyj i pracuj tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Ciebie”. Ślady Twoich stóp znajdziemy w każdym zakątku Naszej – Twojej Jankowej. 

My Twoi Parafianie, wdzięczność za wszystko, czego dzięki TOBIE, Drogi księże Józefie doświadczyliśmy, wyrażamy naszą modlitwą. Prosimy, aby Dobry i Miłosierny Bóg, którego całe życie głosiłeś, przyjął Cię do swojego najpiękniejszego mieszkania w Niebie.  Dzisiaj każdy z osobna i wszyscy razem, z serca dziękujemy Ci Czcigodny Nasz Proboszczu Duszpasterzu, Nauczycielu i Przyjacielu.  Zapewniamy o pamięci.
Nie mówimy żegnaj, mówimy do widzenia.  Bóg zapłać i spoczywaj w pokoju.

Twoi oddani parafianie.

Może Ci się również spodoba