Poznaj Polskę – wycieczka do Bóbrki, Jasła, Krosna i Żarnowca

Dnia 09.12.2021r. uczniowie klas I-IV udali się na wycieczkę do Krosna, Bóbrki Jasła i Żarnowca. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Poznaj Polskę” dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki oraz Burmistrza Bobowej.

Wczesnym rankiem w miłej atmosferze dzieci wyruszyły do pierwszego z punktów wycieczki –  Muzeum Lizaka w Jaśle. Uczniowie poznali historię powstania lizaków oraz urządzenia do produkcji słodyczy, mieli możliwość samodzielnego  tworzenia wzorcowych wyrobów po wcześniejszym wąchaniu aromatów oraz wybraniu ulubionego smaku.

Następnie wycieczkowicze udali się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, to nowoczesna, interaktywna placówka prezentująca dokonania szklanej wytwórczości. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć piękne wyroby ze szkła oraz zakupić sobie szklane pamiątki. Piękna, chociaż  zimowa pogoda towarzyszyła dzieciom podczas dalszej podróży do Bóbrki, gdzie w zimowej scenerii zwiedzali Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Dzieci poznały historie powstania lampy naftowej, zobaczyły wystawę lamp naftowych oraz zapoznały się z historią przemysłu naftowego, obejrzały również prezentację multimedialną w starej aptece. Po smacznym obiedzie wyruszyły do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Muzeum tworzy dworek z XVIII w.
i zabytkowy park, który przekazano w 1903 roku Marii Konopnickiej w darze narodowym z okazji ćwierćwiecza pracy pisarskiej. Dzieci zobaczyły ekspozycje pomieszczeń mieszkalnych, bogaty księgozbiór z czasów pobytu poetki jak również zbiór obrazów Marii Dulębianki, znakomitej malarki, przyjaciółki pisarki. Zasadniczą część ekspozycji stanowią pomieszczenia mieszkalne „Gabinet”, „Pokój Kredensowy”, „Kuchnia” i „Jadalnia”. W godzinach wieczornych, pełni wrażeń uczniowie wrócili do Jankowej, gdzie czekali na nich stęsknieni rodzice.

Możesz również polubić…

Skip to content