„Szlakami po Jankowej”
W dniu 23 czerwca 2026 roku odbyła się piesza wycieczka „Szlakami po Jankowej” pod
przewodnictwem pani mgr Stanisławy Górskiej. Była ona kontynuacją i podsumowaniem
innowacji pedagogicznej pt. „Historie z szuflady – spotkania z tymi, którzy pamiętają
więcej”.
Głównym celem wycieczki było poznanie historii najbliższej okolicy, rozwijanie
zainteresowań regionalnych, kształtowanie szacunku do dziedzictwa kulturowego oraz
budowanie więzi z miejscem zamieszkania. Ważnym elementem było również poznawanie
walorów przyrodniczych regionu, obserwacja krajobrazu oraz rozpoznawanie wybranych
gatunków roślin występujących na trasie wędrówki. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją
wiedzę o lokalnej przyrodzie, historii i tradycjach przekazywanych przez starsze pokolenia.
Podczas wędrówki dzieci poznały nazwy przysiółków Jankowej. Szlakiem przysiłku
zwanego Wilkówką mogliśmy podziwiać piękną panoramę okolicy. Widoczne były między
innymi szczyty: Góra Maślana, Jelenia Góra, Rosochatka oraz Góra Chełm. Pani Stanisława
opowiadała o charakterystycznych elementach krajobrazu i ich znaczeniu dla regionu.
Uczestnicy wycieczki poznawali także, nazwy roślin spotykanych na trasie oraz dowiadywali
się o ich występowaniu i zastosowaniu. Dzieci z ciekawością słuchały opowieści o Lipniczce,
Zagórzu, Jeżowie. Pani Stanisława wyjaśniła pochodzenie nazw przybliżając związane z nią
lokalne legendy, wydarzenia historyczne i ciekawostki. Dowiedzieliśmy się, że na jednym ze
skrzyżowań dróg znajdowała się dawniej karczma, która była miejscem spotkań mieszkańców
i odpoczynku podróżnych. Pani przewodnik wskazała również miejsce, gdzie stoi krzyż, oraz
opowiedziała historię zamku w Jeżowie. Przybliżyła sylwetki dawnych właścicieli tych
terenów oraz historię ziem należących do poszczególnych Rodów.
Wycieczka była niezwykle ciekawa, pouczająca i pełna wartościowych informacji.
Uczestnicy mogli połączyć aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu z poznawaniem
historii, tradycji oraz przyrody swojej Małej Ojczyzny. Zdobyta wiedza pozwoli łatwiej
zrozumieć przeszłość miejscowości i dostrzec piękno otaczającego krajobrazu.
Pragniemy serdecznie podziękować pani Stanisławie Górskiej za poświęcony czas,
życzliwość oraz podzielenie się bogatą wiedzą o historii i przyrodzie naszej okolicy. Dzięki
jej zaangażowaniu wycieczka była wyjątkową lekcją regionalizmu, która w interesujący sposób podsumowała realizowaną innowację „Historie z szuflady – spotkania z tymi, którzy pamiętają więcej”. Spotkania w ramach projektu na długo pozostaną w pamięci
wszystkich uczestników.
Tekst A. Gaj






























