Wycieczka do Tyńca i Krakowa

Dnia 11 grudnia uczniowie klasy VI, VII i VIII Szkoły Podstawowe w Jankowej wraz z opiekunami udali się na wycieczkę zawodoznawczo – mikołajkową.

Pierwszym punktem programu była poranna wizyta w  Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu –  najstarszy istniejący klasztor w Polsce. Uczniowie mieli okazję zwiedzić klasztor, uczestniczyli także w warsztatach edukacyjnych „Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki”. Uczniowie poznali dzieje książki, dowiedzieli się czym się różni książka współczesna od średniowiecznej a także jakich materiałów pisarskich używano dawniej. Następnie przy pomocy gęsiego pióra próbowali swoich sił w kaligrafii.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach. CEL to ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Wyposażony jest we wszystkie elementy infrastruktury terminalowej m.in. Punkt Informacji Lotniskowej, stanowiska Check-in, Punkt Kontroli Bezpieczeństwa. Uczniowie poznali najistotniejsze aspekty podróży lotniczej, zasady właściwego zachowania na lotnisku, procedury i zasady bezpieczeństwa. Obejrzeli także film pt. „Zawody na lotnisku” , w trakcie którego odbywały się zagadki i zabawy logiczne utrwalające wiedzę. Prowadząca zajęcia  opowiedziała uczniom o konwencji CITES. Uczniowie zobaczyli ekspozycję prezentującą problematykę gatunków fauny i flory zagrożonych wyginięciem. Na wystawie znalazły się eksponaty pochodzące z przemytu – pochodne gatunków zagrożonych, takie jak naszyjnik z zębów kota afrykańskiego czy spreparowana głowa aligatora. „Spakuj bagaż” to kolejna ekspozycja, która zwróciła uwagę uczniów. Znajdowało się tutaj ponad 1200 przedmiotów (codziennego użytku, które nie zawsze mogą lecieć z nami samolotem) przypominające te rekwirowane podczas kontroli. W Sali samolotowej uczniowie zobaczyli wnętrze statku powietrznego. Zostały omówione podstawowe zasady etykiety na pokładzie czy też procedury związane z bezpieczeństwem podczas lotu a także tajniki pracy personelu pokładowego. Następnie uczniowie mogli się wcielić w rolę pasażerów samolotu, nadać bagaż, odebrać kartę pokładową i przejść kontrolę bezpieczeństwa.

Ostatnim etapem wycieczki było przejście na prawdziwy terminal i na taras widokowy, gdzie oglądaliśmy starty i lądowania samolotów, obsługę samolotów przez służby techniczne lotniska. Uczestnicy wycieczki otrzymali pamiątkowe kubki. Na zakończenie wyjazdu nie mogło zabraknąć również McDonalda.  Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Może Ci się również spodoba

Skip to content